Poštovani čitatelji, surferi i ostali koji ćete kad-tad naići upravo na ovaj post. Prije svega vam želim jedan lijep pozdrav i dobrodošlicu na moj blog.
|
Aktivni kondenzator |
Ljeto je, a vi ste ostali bez hladne pive? Imamo i za to riješenje... evo par savjeta što napraviti prije nego li zazovete majstora.
Prvo pogledati da li je kondenzator topao. On se nalazi na leđima u domačinskim frižiderima i izgleda kao na slici dolje. Kod profesionalnih uređaja će izgledati kao na slici desno i imati će ventilator koji vuče zrak iz njega prema kompresoru.
|
Pasivni kondenzator |
Kod aktivnih zračnih kondenzatora, prašina i masnoća su najveći neprijatelji. Potrebno ga je redovito čistiti.
Potrebno ih je bar jednom godišnje temeljito očistit. Svako par godina preporučam preventivnu izmjenu motora ventilatora, jer u slučaju pregorijevanja, dolazi do kolapsa sustava, pregrijavanja kompresora i pregorjevanja istog što nije mal trošak.
Najčešći kvarovi i riješenja rashladne opreme :
1. Začepljenje zračnog kondenzatora te pregrijavanje sustava.
- Očistiti kondenzator četkom ili kistom, pokretima gore-dolje. Može se i oprati blagim alkalnim sredstvom uz obavezno ispiranje vodom i podmazivanjem primjerice WD-om da spriječimo oksidaciju.
2. Pregorijevanje ventilatora isparivača.
- Kvar koji se dogodi je većinom posljedica začepljenja kondenzatora, ali i zbog rada ventilatora u ekstremno toplim uvjetima. Ventilator uglavnom ispušta karakterističan zvuk koji serviser odmah po dolasku prepoznaje.
3. Ekstremni uvjeti, prevelika temperatura ili korištenje, ušteda energije
- Imamo frižder koji radi u prostoru od +30 stupnjeva, a zadana mu je temperatura +5, ili pak -20 kod dubinskih. Uzmite u obzir da se rashladni uređaji doslovno bore za svaki stupanj. Samim podešavanjem temperature na stupanj-dva veću(znaći prema plusu) - uštediti ćete struju, poštediti kompresor uređaja nepotrebnom naporu, a i temperatura okoline će biti manja. Otvaranje vrata svedite na najmanju moguću mjeru da spriječite vlagu na isparivaču, odnosno nakon nekoliko sati led na isparivaču koji će onemogućiti pravilno strujanje zraka.
4. Postignuta je zadana temperatura na display-u, a u hladnjaku nije dovoljno hladno?
- Da li je strujanje zraka u hladnjaku moguće, da li je brtva vrata dobra i ne propušta vlagu unutar kabineta? Ovo je također simptom zaleđenog isparivača, njene krive pozicije ili neispravnosti sonde ili regulatora.
5. Pregorijevanje kompresora.
- Mislite da je kompresor otišao u vječna lovišta? Na njemu imate tri cijevi. Jednu ćemo nazvati slijepim crijevom - to je servisni priključak i ne vodi nikamo. Druga je uska i vrela, treća sobne temperature ili blago pothlađena. Kompresor dok radi je mlak do vreo i zuji. Znači ako kompresor ne zuji, uska cijev nije vrela - kompresor ne radi.
6. Hladnjak ispustio plin/freon
- Majstore, napuni mi frižider... da, da... to je prvo što ćete primjetiti kad se krenete baviti frigo zanatom. Svi misle sad će majstor prikopčati onu bocu, nalit kilo, dva i ide dalje... realnost je totalno drugačija. Ispuštanje freona je rijedak kvar, ali daleko najteži za riješiti. Kako ćemo znati da u hladnjaku nema freona? Jednostavno. Kompresor zuji, vreo je... a ova druga uska i vrela cijev i nije baš tako vrela, a kondenzator je sobne temperature. Unutar frižidera isparivač je djelomično hladan, ali se pojavljuje led na jednom dijelu - tamo gdje dolazi do isparavanja freona.
7. Začepljenje sistema prilikom nepravilnog nošenja frižidera.
- Jako čest kvar, no uglavnom ga otklanja garancija jer kad se jednom frižider stavi na svoje mjesto, ne ide nikamo dok radi. Kad frižider radi, otvorite vrata i inače se čuje šištanje unutra... nešto poput "sssssssssss" , to je dobar znak i upućuje na to da je sistem ispravan - protočan i da kompresor radi. Ako ne čujete ništa kad otvorite vrata, a kompresor je vreo, kondenzator hladan, isparivač sobne temperature - u pitanju je začepljenje sistema.
8. Svi ostali kvarovi.
- Kao što su kvar termostata, instalacije itd.
Nadam se da sam pomogao, ako imate pitanja samo dajte... :)